Fallas/Tomatina

LAS FALLAS

Las Fallas to największe święto Walencji. Festiwal muzyki, petard, fajerwerków, wielkich kartonowych figur i parad mieszkańców w tradycyjnych strojach. Ponad półtora miliona turystów odwiedzających Walencję w okresie od 15ego do 19ego marca to najlepszy dowód na atrakcyjność tego święto, będącego bezsprzecznie ogromną, niekończącą się zabawą. Wielkie figury (Fallas) przedstawiają w ironiczny i satyryczny sposób realia hiszpańskiej i walenckiej codzienności. Każdej z ponad 400. wielkich i małych figur towarzyszy zorganizowana przez grupy sąsiedzkie zabawa w postaci koncertów, konkursów paelli, tańców czy degustacji lokalnych alkoholi.

Najbardziej charakterystycznymi elementami Las Fallas są:
- palenie rzeźb 19 marca, tzw. La noche de la crema (Noc Płomieni)
- codzienna La Mascleta (festiwal ponad 120 kg petard trwający 5 min)
- wybory najpiękniejszych faller
- przemarsz mieszkańców w tradycyjnych strojach
- Ofiarowanie kwiatów Matce Boskiej Opuszczonych
- nocne pokazy sztucznych ogni

Przewodnik po Walencji oferuje nie tylko przybliżenie historii Fallas i lokalnych zwyczajów obowiązujących podczas festiwalu. Bardzo popularnymi formami zwiedzania w tym okresie są spacery od jednej dużej figury do kolejnej celem zapoznania się ze sposobem wykonania rzeźb, historią każdej grupy sąsiedzkiej, a także kosztowanie lokalnych produktów gastronomicznych. Dodatkową atrakcją jest możliwość zorganizowania zostania Fallerą lub Fallero (członkiem grupy organizacyjnej Fallas) na jeden dzień i czynne wzięcie udziału w każdym z codziennych elementów Święta takich jak: pobudka petardami, wspólne śniadanie, zwiedzanie Falli, podziwianie Masclety z Vipowskiego balkonu, udział w składaniu kwiatów Matce Boskiej, kurs gotowania paelli i wiele innych.
Więcej informacji o Las Fallas.


LA TOMATINA


Kolejnym znanym na całym świat festiwalem mającym miejsce niedaleko Walencji jest La Tomatina- słynna bitwa na pomidory. Festiwal, który zrodził się przypadkowo w latach 50tych, obecnie przyciąga do malutkiego Bunol (ok 10 tyś mieszkańcow) co roku aż 60 tysięcy turystów z całego świata, w tym z tak dalekich zakątków świata jak Australia.
La Tomatina, która co roku ma miejsce w ostatnią środę sierpnia to okazja nie tylko do doskonałej zabawy, ale także i idealny motyw do odwiedzenia Walencji i poznania jej uroków i zabytków. Specjalne programy wycieczek przygotowane na La Tomatina umożliwiają poznanie Walencji w sposób bardzo nieformalny- podczas kolacji typu tapas lub też nocne zwiedzanie podczas wycieczki Walencja By Night i możliwość zorganizowania wspólnej zabawy razem z turystami przybyłymi z całego świata do Walencji.
La Tomatina
 

Share and Enjoy