WYCIECZKI ROWEROWE PO WALENCJI

Wycieczki rowerowe po Walencji z przewodnikiem to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych form zwiedzania miasta. Oryginalny, atrakcyjny i zdrowy sposób wycieczki pozwala jednocześnie na zapoznanie się tak z nowoczesną częścią miasta- Miastem Nauki i Sztuki, jak i częścią historyczną- Stare Miasto. Jednocześnie pozwala zwiedzić miejsce wyjątkowe- Ogrody Turia, 12 km zieloną oś Walencji, miejsce relaksu i zabawy tak dla mieszkańców jak  i turystów.

Walencja jest jednym z najprzyjaźniejszych rowerzystom miejsc w Europie. Rozległe drogi rowerowe, duża ilość firm wynajmujących w bardzo przystępnej cenie rowery (10 euro/dzień) oraz ogromna ilość zielonych przestrzeni, w tym Ogrody Turia pozwalają na zwiedzanie niemalże całej Walencji w 4 godziny. Wycieczki rowerowe to nie tylko fajna zabawa, mile spędzony czas, ale i doskonała forma zwiedzania dla tych, którzy dysponują ograniczonym czasem w Walencji, a chcieliby zobaczyć jak najwięcej.

Nieodzownym elementem wycieczki rowerowej w Walencji są Ogrody Turia. Miejsce wyjątkowe, w którym człowiek zapomina o tym, iż znajduję się w jednym z największych miast w Hiszpanii i może w pełni zrelaksować się czerpiąc przyjemność ze spacerów, biegania czy zwykłego piknikowania na wolnym powietrzu, spędzając czas z rodziną lub przyjaciółmi. Ogrody zastąpiły rzekę o tej samej nazwie, która na przestrzeni wieków wielokrotnie wylewała, siejąc ogromne zniszczenia. Gdy powódź z 1957 roku zebrała nawet żniwo śmierci, zarządzający Hiszpanią generał Franco postanowił przenieść rzekę na obrzeże miasta. Obecnie rzeka Turia płynie sobie na południe od miasta, a dawne koryto rzeki spełni właśnie rolę wielofunkcyjnych ogrodów pełnych boisk do gry w piłkę, placów zabaw, przestrzeni poświęconych sztuce (Sala Koncertowa i letnie kino na wolnym powietrzu) czy wreszcie edukacji, nauce i rozrywce (Miasto Nauki i Sztuki). Chyba nawet Franco patrzący na Walencję z nieba docenia po czasie zapał mieszkańców Walencji pragnących od zawsze w miejscu dawnej rzeki ogrody (sam Franco wolał autostradę przebiegającą przez całe miasto).

Wycieczka rowerowa pozwala na zwiedzanie takich zabytków jak: Pałac Markiza Dwóch Wód, Historyczny Uniwersytet w Walencji, Ogrody Patrerre i Glorieta, Most Kwiatów, Ogrody Turia (Pałac Muzyki, Plac zabaw Guliwer, Miasto Nauki i Sztuki, Most Expo, Muzeum Sztuk Pięknych), Wieże Serranos, Pałac Benicarló, Plaza de la Virgen (Bazylika, Katedra, Pałac Generalitat), Muzeum Archeologiczne, Pałac Biskupi. W zależności od długości wycieczki istnieje możliwość jazdy rowerami po torze Formuły 1 znajdującym się w Porcie w Walencji połączonej z degustacja tapas przy plaży Malvarrosa.

Reasumując- wycieczka rowerowa z przewodnikiem po Walencji to gwarancja dobrej zabawy, mile spędzonego czasu oraz możliwość zobaczenia najważniejszych zabytków i poznania historii, kultury oraz tradycji miasta w sposób bardzo kompletny przy niewielkim nakładzie czasu.

Wycieczka cieszy się szczególną popularnością wśród rodzin podróżujących indywidualnie, grup szkolnych, ale również odwiedzających Walencję podczas rejsów po Morzu Śródziemnym czy w ramach wyjazdów firmowych.

Share and Enjoy

OKOLICE WALENCJI

Kwiecień 2013 przyniósł do tej pory sporo grup pragnących zwiedzić okolice Walencji. Jako przewodnik wybrałem się z moimi grupami lub turystami indywidualnymi do Sagunto, Albufery, Jaskiń San Jose w Vall d Uixo, Puig. Co sprawia iż okolice Walencji cieszą się, aż tak dużym powodzeniem?- nie tylko zabytki i atrakcje, ale także malownicze krajobrazy, punkty widokowe, kontakt z naturą i przyroda, odpoczynek od miejskiego hałasu oraz ciekawe historie związane z każdym z tych miejsc:

- Sagunto: pod względem historycznym jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc w regionie. Zamieszkane już 10 000 lat przed Chrystusem swoją sławę zawdzięcza wojnom między Hannibalem a Rzymem. Spalone przez armię Hannibala po 8 miesięcznym oblężeniu została szybko odbita i odbudowana przez Rzymian, stając się najważniejszym Rzymskim miastem w regionie Walencji. Obecnie spacerując po Sagunto można zwiedzić resztki rzymskiego zamku oraz odrestaurowany Rzymski Teatr z I wieku. Sagunto przez wieki było też zamieszkane przez Maurów i Żydów- wygnani z Walencji, osiedlili się właśnie w Sagunto, które wciąż umożliwia nam spacer wąskimi uliczkami dawnej zamieszkanymi przez Żydów. Wycieczka niezwykle ciekawa pod kątem historycznym jak i widokowym, ale wymagająca dla nóg- wszak wspinamy się na sam szczyt miasta. Obowiązkowe wygodne buty i naładowane baterie w nogach:)

Jaskinie San Jose w Vall d Uixo: Znajdujące się na terenie Sierra Espadan jaskinie san Jose umożliwiają przepłynięcie najdłuższą podziemną rzeką w Europie. Malutka, malownicza, położona w górach mieścina Vall d Uixo jest położona mniej więcej w połowie drogi między Walencją a Castellonem. Kontrastujące z hałasem miast czy dużą ilością zabytków historycznych jest idealnym miejscem na zrelaksowanie się korzystając z ciszy, spokoju oraz zieleni jakie oferują góry i jaskinie Vall d Uixo. Jasknie, zamieszkane już przez 15000 laty o czym świadczą malowidła ścienne- sa zwiedzane za pomocą specjalnych łodzi. 45 minutowy rejs pozwala nacieszyć oczy niezwykłymi formacjami skalnymi, które powstały w jaskiniach na przestrzeni wieków w skutek naturalnych procesów fizycznych. Po rejsie możliwość degustacji tapas i wina- zawsze na słońcu wsłuchując się w śpiew ptaków i stukot płynącej w górach rzeczki, zapominając o stresach codziennego miejskiego życia.

Jezioro Albufera: Miejsce narodzin Paelli. To tutaj wieki temu rybacy chcieli wynagrodzić swoim żonom trud włożony w zajmowanie się domem, podczas gdy oni od poniedziałku do soboty pracowali na morzu i polu. Rybacy chcieli oczywiście ugotować dla swojej ukochanej (Para ella- dla niej, krótsza wersja- Paella) jak najwspanialsze danie, aczkolwiek byli ograniczeni do składników znajdujących się na polach, tego oddalonego o 10km od Walencji regionu. Do wielkiego gara trafiał więc ryż z okolicznych pól ryżowych, fasolki oraz pomidory. Niestety Paniom brakowało w tym daniu czegoś. Jako, że ryby były spożywane przez cały tydzień, trzeba było coś wymyślić. Rybacy brali więc strzelby i zabijali zwierzątka hasające po polach- króliki i kurczaki. W ten prosty sposób powstało najsłynniejsze danie regionu- Paella. Wycieczka do Albufery to nie tylko zapoznanie się z historią Paelli, ale i z historią życia w tym regionie: zwiedzanie domu rybackiego oraz przejażdżka typową  łódką po jeziorze Albufera otoczonym polami ryżowymi podczas której nad naszymi głowami fruwają całe zastępy ptaków. Po zwiedzaniu możliwość zorganizowania kursu gotowania Paelli pod okiem profesjonalnego szefa kuchni.

Share and Enjoy

LIGA ŚWIATOWA W HOKEJU NA TRAWIE WALENCJA 2013

Jako członek stowarzyszenia przewodników regionu Walencja- AGUITUR, miałem ogromny zaszczyt i przyjemność współpracować jako sponsor i koordynator opiekunów drużyn podczas Turnieju Ligi Światowej w hokeju na trawie w Walencji 2013.

Rolą moją i moich współpracowników z AGUITUR była nie tylko opieka nad drużynami w kwestiach logistycznych i organizacyjnych związanych z turniejem, ale także oprowadzenie w wolnych chwilach zespołów Irlandii, Czech, Białorusi, Włoch i Hiszpanii jak i pozostałych sponsorów oraz gości i widzów po Walencji i okolicach.

Mi osobiście przypadła opieka i zorganizowanie wycieczki rowerowej dla drużyny Irlandii. Doskonała forma treningu uzupełniającego pozwoliła dziewczynom z Irlandii nie tylko na zwiedzenie sporej części miasta w sposób oryginalny i przyjemny, ale również na miłe spędzenie wspólnego czasu jako zespół i odrobinę odprężenia po męczącym turnieju.

Męczącym nie tylko dla zawodników, sędziów, członków sztabów szkoleniowych, ale i dla nas. Ponad dwa miesiące przygotowań do turnieju, który trwał od 25 lutego do 3 marca, jak i sam turniej to nie tylko duże wyzwanie logistyczne ale i ciężka praca. Jednak taka praca, która sprawia ogromną frajdę, pozwala być częścią dużego turnieju międzynarodowego, na poznanie wielu wspaniałych ludzi i przeżycie wielu wspaniałych chwil sportowych i pozasportowych.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenie sportowe w Walencji.

Share and Enjoy